Sign In

Blog

Posledné články

Sex a COVID-19

Sex a COVID-19

COVID-19 je spôsobený vírusom SARS-CoV-2 a šíri sa predovšetkým kvapôčkami dýchacích ciest, keď infikovaná osoba kašle, kýcha alebo hovorí. Vírus sa môže šíriť aj dotykom povrchu alebo predmetu, na ktorom je vírus, a následným dotykom úst, nosa alebo očí.

Pokiaľ ide o prenos pohlavným stykom, je možné, že sa vírus prenesie pri blízkom kontakte vrátane pohlavného styku. Vírus sa nachádza v semene a vaginálnom sekréte a je možné, že sa prenesie kontaktom s týmito telesnými tekutinami.
Riziko prenosu pohlavným stykom sa však považuje za nižšie ako riziko prenosu respiračným spôsobom. Je dôležité, aby jednotlivci naďalej praktizovali bezpečný sex používaním kondómov a obmedzením úzkeho kontaktu s osobami, ktoré sú choré alebo boli vystavené vírusu. Dôležité je tiež dodržiavať dobrú hygienu a vyhýbať sa dotyku tváre.

Stojí za zmienku, že niektoré oficiálne organizácie, ako napríklad Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), odporučili udržiavať fyzickú vzdialenosť aspoň jeden meter počas sexuálnej aktivity ako jeden zo spôsobov minimalizácie rizika prenosu.

Ako som už spomínal, COVID-19 sa šíri predovšetkým prostredníctvom kvapôčok dýchacích ciest, ktoré vznikajú, keď infikovaná osoba kašle, kýcha alebo hovorí. Tieto kvapôčky môžu dopadnúť do úst alebo nosa ľudí, ktorí sú v blízkosti, alebo môžu byť vdýchnuté do pľúc. Toto je najčastejší spôsob prenosu vírusu.

Na minimalizovanie rizika sexuálneho prenosu sa odporúča, aby jednotlivci praktizovali bezpečný sex používaním kondómov, ktoré môžu pomôcť zabrániť prenosu vírusu kontaktom s telesnými tekutinami. Dôležité je tiež obmedziť blízky kontakt s osobami, ktoré sú choré alebo boli vystavené vírusu, a udržiavať dobrú hygienu umývaním rúk a vyhýbaním sa dotykom tváre.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala usmernenia týkajúce sa sexuálnej aktivity počas pandémie, ako jeden zo spôsobov, ako minimalizovať riziko prenosu, odporúča udržiavať fyzickú vzdialenosť aspoň jeden meter počas sexuálnej aktivity. Počas sexuálnej aktivity sa to môže ukázať ako ťažké, ale je dôležité poznamenať, že je to stále dobrý postup. Okrem toho by sa mohlo zvážiť používanie bariér, ako sú masky, tvárové štíty a dokonca aj sprchový záves medzi partnermi.

Dôležitá je aj otvorená a úprimná komunikácia so sexuálnymi partnermi o rizikových faktoroch COVID-19 a informované rozhodovanie o zapojení sa do sexuálnej aktivity počas pandémie. A ak sa cítite chorí, najlepšie je vyhnúť sa sexuálnemu kontaktu a riadiť sa pokynmi miestnych zdravotníckych orgánov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *